Hľadať

Ubytovanie

Všetko, čo potrebujete vedieť o dovolenke v Štramberku. Od ubytovanie až po zábavu

Všetko, čo potrebujete vedieť o dovolenke v Štramberku. Od ubytovanie až po zábavu

Plánujete dovolenku plnú odpočinku, prírody, historických pamiatok a chutných lokálnych špecialít? Potom vyrazte do Štramberku a jeho najbližšieho okolia. Poradíme vám, ako si tu dovolenku maximálne užiť, ktoré miesta by ste za žiadnu cenu nemali minúť, a predovšetkým, kde sa ubytovať podľa vašich predstáv.

Čo Štramberk ponúka?

Štramberk je neveľké horské mestečko na severnej Morave, ktoré ponúka veľa miest na oddych, poznaniu aj aktívnemu vyžitie. Nachádza sa v centre Štramberské vrchoviny, prírodu tak budete mať na dosah ruky. K pešiemu výletu lákajú Biele hory, Libotínské vrchy alebo Zámocký kopec.

Dominantu mesta, pre svoju malebnú nazývaného Moravským Betlehemom, tvorí hrad Štramberk. Ide o zrúcaninu, ktorá o sebe širokému okoliu dáva vedieť neprehliadnuteľnou valcovou vežou, zvanú Štramberská trúba. Samotné centrum mesta a jeho okolie je prehliadkou ľudovej architektúry z 18. a 19. storočia, kedy vznikali tradičné valašské zrubové chalupy.

Farebnosť a architektonickú krásu celého mestečka môžete zhliadnuť z rozhľadne na neďalekej Bielej hore. Ideálne je ju zdolať hneď na začiatku svojej dovolenky, doslova si tak vyhliadnete, čo chcete vidieť, a kam sa ďalej vydať. Za návštevu stojí tiež jaskyne Šípka, známa pre archeologický nález čeľuste neandertálskeho dieťaťa - tzv. Sipecka čeľuste.

Ochutnajte miestne špeciality

Ak si zariadite ubytovanie v Štramberku, nesmiete sa ochudobniť o ochutnávku tradičných Štramberských uší. Ide o voňavú cukrovinku z medovníkového cesta, ktorá je dodnes spomienkou na slávne víťazstvo Štramberských kresťanov nad mongolským letom. Pečie sa tu už dlhé stáročia a verte, že nikde nebude chutiť tak dobre ako práve v Štramberku.

stramberske-usi.jpeg

Zapiť túto sladkú pochúťku potom môžete v miestnom pivovare, kde priamo pri zdroji okoštujete svetlý ležiak plzenského typu a lokálne špecialitu - tmavý ležiak Trubač. Ak si pivo chcete vychutnať aj inak ako len pitím, nič vám nebráni sa do neho doslova naložiť. Slúži na to Lašské pivné kúpele.

Okolie ponúka krásnu prírodu aj historické pamiatky

Ak sa vydáte ďalej do okolia, bola by škoda sa nestavať vo najväčším a najstarším skanzenu v strednej Európe, v Rožnove pod Radhoštěm. Nazýva sa tiež Valašské múzeum, rozprestiera sa v tamojšom kúpeľnom parku a poskytuje jedinečné pohľady na to, ako sa na Valašsku žilo skôr.

v31088_Valasske-muzeum-v-prirode--skanzen.jpg

Pokiaľ by vám nestačila návšteva hradu v Štramberku, zavítajte na Hukvaldy, kde sa nachádza zrúcanina, patriaci medzi najväčšie na Morave, alebo do Nového Jičína, ktorého historickému centru dominuje krásny zámok.

Za zmienku a návštevu stojí tiež Zbrašovské aragonitové jaskyne, ktoré sú jedinečné svojim vznikom - súčasným pôsobením atmosférických a teplých minerálnych vôd. V teplých letných mesiacoch sa môžete ochladiť v aquaparku vo Frenštátu pod Radhoštěm alebo v Olešnej. Naopak zimné vyžitie poskytujú skiareálmi Palkovice či Veselá.

Kde je v Štramberku najlepšie ubytovanie?

Keď už viete, kam vyraziť, hodilo by sa tiež povedať odkiaľ. Ako praktický východiskový bod sa skvele hodí priamo Štramberk. Ubytovanie Štramberk ponúka rôzne možnosti, kde zložiť hlavu. Ak hľadáte rýdzo typický lokálne nocľah, je vaším riešením chata Roubenka so záhradným grilom a rodinnými izbami v tradičnom štýle. Do vzhľadu mestečka skvele zapadá aj Penzión v Podhradí, ktorý predstavuje variantu pre lacné ubytovanie vo Štamberku.

Ak túžite po niečom luxusnejším, je vám k dispozícii niekoľko hotelov, ktoré vám doprajú maximálnu starostlivosť, delikátna lokálne stravu a všetko pohodlie, ktoré od hotelového ubytovania očakávate. V Hoteli Štramberk si navyše užijete aj kúpeľov, wellness aktivít a masáží. Po celodennom objavovanie krás severná Morava to môže byť veľmi príjemná odmena.

Ak odchádzate na dovolenku s cieľom užiť si čo najviac pokoja, vyberajte ubytovanie v súkromí Štramberk v podobe komfortných apartmánov alebo priamo ubytovanie u súkromníkov.

Štramberk možno využiť aj len ako destináciu k návšteve a ubytovať sa v blízkom okolí. Veľa možností nájdete napríklad v Novom Jičíne, Frenštátu pod Radhoštěm alebo v Kopřivnici.